Култен стадион и епски натпревар: Најсилната лига на светот доби нов моќен тим, но и „бесмртни“ шампиони

Натпреварот од претходниот дел од сезоната донесе се што може да понуди еден спектакуларен натпревар.

Во натпреварот на сезоната, Њукасл Јунајтед и Манчестер Сити одиграа 3:3, со што потврдија дека популарните страчки се веќе новиот моќен тим на Премиершип.

Од влегувањето на фондот ПИФ од Саудиска Арабија, за очекување беше „Страчките“ да станат силни конкуренти и тоа очигледно се случува.

Иако не донесоа познати имиња и големи светски ѕвезди со мудра инвестиција и носење насочени засилувања на „Сент Џејмс“ создаде одличен тим, а тоа го потврдува и дуелот со шампионите.

„100 на час“ се играше од првата минута на култниот стадион, темпото беше убиствено. Двете екипи играа отворено и познавачите на фудбалот можеа да уживаат.

Граѓаните први поведоа, Гундоган ја затресе мрежата. После тоа, домашната екипа постепено почна да ја презема иницијативата.

Направија притисок врз гостите, а до крајот на првото полувреме успеаја да направат пресврт. Најпрво израмни Алмирон, а во 39. минута Вилсон направи гол.

Во 52. минута Халанд ја погодува стативата, а само две минути подоцна домашните казнуваат. Трипер постигна прекрасен гол од слободен удар за големи 3:1.

Тимот на Пеп Гвардиола тогаш беше на колена и се чинеше дека ќе загуби, но тогаш проработи шампионскиот менталитет.

Граѓаните за само три минути успеаја да израмнат. Прво Халанд погоди по гужва, а потоа во 64. минута Де Брујн магично асистираше на Силва, кој погоди.

Во 75. минута австралискиот судија Жиле, нормално првиот странски судија во Премиершип, го исклучува Трипие. Сепак, по ВАР снимката тој ја менува својата одлука и му дава жолт картон на домашниот дефанзивец.

Следеше уште една одлична прилика во 78. минута. Халанд не беше прецизен како што беше 15 минути претходно и резултатот остана 3:3.

До крајот на натпреварот немаше резултатски промени, па може да се каже дека мечот заврши со најреален исход – поделба на бодовите.