Connect with us

Кошарка

Леброн стана третиот играч во историјата на НБА со 36 000 поени во кариерата

Кошаркарот на Лос Анеџелес лејкерс, Леброн Џејмс надмина 36 000 поени во кариерата. Триесет и шестгодишниот Американец стана третиот кошаркар во историјата на НБА-лигата со вакво достигнување.

Првата ѕвезда на Лејкерс, ноќеска на гостувањето кај Хјустон постигна 32 поена, 11 скокови и 11 асистенции и со “трипл-дабл“ ефект го предводеше својот тим до победата со 132:123.

Џејмс е рангиран на третото место во листата на најдобри стрелци во НБА. Пред него се Карим Абдул-Џабар со 38 387 поени и Карл Мелоун со 36 928 поени.

Реклама

Facebook

Реклама