Левандовски му се развика во соблекувалната на млад соиграч по испаѓањето од Европа

Манчестер Јунајтед ја победи Барселона со 2:1 и со тоа се пласираше во осминафиналето на Лига Европа со вкупен резултат 4:3. Барселона поведе со голот на Левандовски во 18. минута од пенал, но во вториот дел следеше пресврт. Фред погоди во 47. минута, а Антони во 73. минута за пресврт.

Испаѓањето во раната фаза од Лигата на Европа беше разочарувачко за навивачите и играчите на Барселона, а како што пишува шпански As, најбурно реагирал Роберт Левандовски. Искусниот полски центарфор по натпреварот наводно бил бесен на 20-годишниот соиграч Ансу Фати.

Во самиот финиш на натпреварот Фати тргна на центаршут, кој беше наменет за Левандовски, поради што Левандовски викаше на теренот и во соблекувалната, ако им се верува на пишувањата на шпанскиот весник. Барселона и понатаму има борба во домашните натпреварувања, додека Манчестер Јунајтед во осминафиналето ќе игра против Бетис.