Поврзи се со нас

Фудбал

Ливерпул бара оштета од ФИФА поради повредите

Кога играат за своите репрезентации, фудбалерите се на некој начин осигурани бидејќи ФИФА има посебна програма за заштита на клубовите.

Поентата е дека во случај на повреда на играч на репрезентативен настап или тренинг, клубот може да бара парична компензација.

Стоперот на Ливерпул, Џо Гомез се здоби со повреда и на крајот мораше да го оперира коленото, па ќе ја пропушти скоро целата сезона.

Тој се здоби со повреда на тренингот на англиската репрезентација, а Ливерпул ќе побара од ФИФА пари за покривање на неговата плата во периодот кога беше повреден.

Сепак, тоа нема да му помогне на Клоп бидејќи и Ван Дијк е повреден, а од стоперот на располагање го има само Матипа.

loading...

Facebook