Лудница на германски стадион, во Бундеслигата влегува клуб кој никогаш не играл во Бундеслигата

ФУДБАЛЕРИТЕ на Холштајн од Кил за првпат во клупската историја обезбедија настап во Бундеслигата. Во натпреварот од претпоследното, 33. коло од 2. Бундеслига, на свој терен одиграа 1:1 со Фортуна од Дизелдорф и со тоа обезбедија едно од првите две места кои водат директно во друштвото на најдобрите. По натпреварот следеше лудило на стадионот, а навивачите се втурнаа на тревникот, а видеото погледнете го ТУКА .

Во меч во кој дури и бод му беше доволен за да ја постигне целта, Кил рано поведе со голот на Бенедикт Пихлер во втората минута, а Христос Цолис во 70. минута од пенал израмни на 1:1. удар. Со ова реми, лидерот Кил ја задржа предноста од пет бода во однос на третопласираната Фортуна и со тоа стана недостижна за нив, бидејќи двата тима имаат уште еден натпревар до крајот на сезоната. Кил сега има 65, а Фортуна 60 бодови.

Многу блиску до приклучување во друштвото на најдобрите е и другиот Св. Паули, кој има 63 бода и му треба само уште еден бод од два меча, колку што има до крајот. Првата шанса за ова тимот од Хамбург ќе ја има в недела, кога ќе гостува кај Оснабрик.

Иако следната сезона Холштајн за прв пат ќе игра во првата лига, тој клуб има и една шампионска титула на Германија. Имено, тој ја освои титулата во далечната 1912 година, кога првенството се играше по куп-системот, додека Бундеслигата е основана во 1963 година.