Connect with us

Фудбал

Лука Дин: Не очекував дека ќе заврши така со Евертон

Дефанзивецот на Евертон, Лука Дин изјави дека не го суспендирал својот престој во клубот од Ливерпул за да „заврши на овој начин“, откако не успеа да раскине со менаџерот Рафа Бенитез и да се пресели во Астон Вила. Францускиот репрезентативец нема играно за „карамелите“ од 1 декември.

„СкајСпортс“ објави дека двата клуба се договориле за зделка за фудбалерот вредна 25 милиони фунти, а Дин се поврзувал и со Њукасл, Челзи, Вест Хем и Интер.

„Пред само една година потпишав нов договор со амбиција да останам во овој клуб долго време, давајќи се за развојот на проектот во кој верувам и за страсните навивачи“, напиша Французинот на Инстаграм.

“Мојот сон беше да му помогнам на клубот да се врати таму каде што му е местото. Носењето на капитенската лента на некои натпревари секогаш ме правеше горд. Готово е, но не очекував дека ќе заврши така”, напиша тој.

Бенитез минатата недела објави дека 28-годишниот фудбалер побарал да го напушти клубот. „Она што се случи и некои работи кои се зборуваа за мене во последните месеци многу ме растажи. Но, нема да војувам со никого.

Клубот не го заслужува тоа, навивачите не го заслужуваат, а да бидам искрен, не го заслужувам ниту јас. Понекогаш една личност надвор е доволна за да уништи љубовна приказна“, напиша Лука Дин.

Реклама

Facebook

Реклама