Поврзи се со нас

Фудбал

Лука Јовиќ го загуби статусот на втор напаѓач на Реал Мадрид

Според пишувањата на почитуваната Марка, Лука Јовиќ веќе не е друга напаѓачка опција за Реал Мадрид.

Реал Мадрид беше поразен со 4:1 на „Местааа“, а тренерот Зинедин Зидан најпрво го исфрли Маријан Дијаз од клупата за да го спаси поразот, а дури подоцна и Лука Јовиќ. Затоа, Марка смета дека српскиот репрезентативец е трета опција во нападот по Карим Бензема и споменатиот Дијаз.

“Во неделата, Маријано ги забележа првите минути од шампионатот. За 14 минути поминати на„ Местаља “, Дијаз покажа желба да направи разлика, тој изгледаше многу поживо од Јовиќ. Тој шутираше трипати, трипати беше прецизен како и сите негови дуели”, пишува Марка .

Јовиќ беше донесен летото 2019 година за 60 милиони евра од Ајнтрахт Франкфурт, но не успеа да се справи, а во тековната сезона е без погодок и асистенција. Инаку, тој постигна вкупно два гола за Реал на 32 натпревари со две асистенции.

Навистина премногу скромен за напаѓач кој беше платен 60 милиони евра и кој воодушеви од игрите во Бундеслигата.

loading...

Facebook