Connect with us

Фудбал

Македонија во најнеатрактивната група од квалификациите за ЕП 2020 

Фудбалската репрезентација на Македонија ги дозна противниците во квалификациите за Европското првенство во 2020 година. Ждрепката во Даблин посака „црвено – жолтите“ да се паднат во групата G заедно со селекциите на Полска, Австрија, Израел, Словенија и Латвија.

Ова е можеби и најнеатрактивната група, но избраниците на селекторот Игор Анѓеловски добиваат противници со кои може да се надигруваат и да се надеваат дека ќе бидат меѓу најдобрите две селекции во групата, кои водат на континенталниот шампионат.

Група А: Англија, Чешка, Бугарија, Црна Гора, Косово,

Група B: Португалија, Украина, Србија, Литванија, Луксембург,

Група C: Холандија, Германија, С. Ирска, Естонија, Белорусија,

Група D: Швајцарија, Данска, Р. Ирска, Грузија, Гибралтар,

Група E: Хрватска, Велс, Словачка, Унгарија, Азербејџан,

Група F: Шпанија, Шведска, Норвешка, Романија, Фарски Острови, Малта

Група G: Полска, Австрија, Израел, Словенија, Македонија, Латвија

Група H: Франција, Исланд, Турција, Албанија, Молдавија, Андора

Група I: Белгија, Русија, Шкотска, Кипар, Казахстан, Сан Марино

Група J: Италија, БиХ, Финска, Грција, Ерменија, Лихтенштајн

Квалификациите започнуваат на 21 март следната година, а ќе завршат на 19 ноември. Европското првенство за прв пат ќе се одржи во повеќе земји, а финалето ќе биде на програмата на 12 јули на „Вембли“ во Лондон.

Реклама
Реклама

Повеќе од Фудбал

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com