Поврзи се со нас

Фудбал

Македонските надежи ја совладаа Црна Гора, само Шпанија подобра, но сепак нема ЕП

 

Репрезентацијата на Македонија до 21 година, со победа го потврди одличното второ место во групата 6 со вкупно 5 победи, 3 нерешени и 2 загубени натпревари, а пак со 20 постигнати и 12 примени голови. Ова беше последен натпревар од овие квалификации.
Поради промена на форматот на УЕФА во ова натпреварување и квалификации, само првопласираните репрезентации ќе земат учество на Европското првенство во Унгарија и Словенија кое ќе се одржи идната година.

Стрелци на головите беа Ѓорѓиовски и Миовски, на спротивната страна погоди Крстовиќ.

Прва во групата е Шпанија со 25 бодови и натпревар помалку. Шпанците ќе играат на ЕП. Македонија е втора со 18, па Израел со 13, Казакхстан 10, Фарски Острови 9 и Црна Гора 7.

loading...

Facebook