Connect with us

Фудбал

Манчестер Сити ќе има посебен детаљ на својот дрес следната сезона поради Агуеро

Published

on

Манчестер Сити пред неколку недели потврди дека Серхио Агуеро ќе го напушти клубот од „Етихад“ на крајот на оваа сезона.

Агуеро пристигна во Манчестер Сити пред десет години од Атлетико Мадрид за 40 милиони евра. Доаѓањето на Агуеро на „Етихад“ беше вистинскиот потег на предводникот на Манчестер Сити бидејќи овој фудбалер успеа да остави огромна трага.

Аргентинскиот напаѓач стана најдобар стрелец во историјата на клубот затоа што постигна дури 257 гола на 385 натпревари и успеа да запише уште 73 асистенции. Иако тој сигурно има што друго да покаже на теренот, на крајот беше одлучено тој да не потпише нов договор.

Агуеро ќе бара нов клуб по десет години, и тоа сигурно нема да биде проблем за напаѓач од неговиот калибар.

Сепак, и покрај тоа што не останаа на „Етихад“ од Манчестер Сити, тие решија на фантастичен начин да му покажат на Агуре што навистина значи за овој клуб и дека некои работи никогаш нема да ги заборави.

Ова најмногу се однесува на 2012 година кога Агуеро ја забележа победата од 3:2 на последниот натпревар од Премиер лигата против КПР во 94. минута и со тоа му ја донесе титулата на Сити.

Имено, Манчестер Сити реши да му се заблагодари на Агуер за сè на одличен начин и тој ќе биде дел од клубот на некој начин и следната сезона.

Новите дресови на Манчестер Сити за следната сезона, подготвени од Пума, се појавија во јавноста, и ова беше, се разбира, како и обично најавувано од „Footy Headlines“. Дресот на Сити има и дета детаљ поврзан со Агуеро, а тоа е точниот момент кога тој постигна гол против КПР.

Имено, во внатрешноста на дресот стои 93:20, што е точното време кога Агуеро го постигна голот што му ја донесе англиската титула на неговиот клуб. Ова е навистина фантастичен потег што не сме имале можност да го гледаме во фудбалот.

Што се однесува до Агуеро, многумина веруваат дека кариерата ќе ја продолжи во дресот на Барселона. Шпанските медиуми вчера објавија дека тој се согласил да соработува две години и дека ќе заработува седум милиони евра годишно, што е двојно помалку отколку што имаше во Манчестер Сити.

Facebook