Поврзи се со нас

Фудбал

Меси разговараше со Мурињо пред шест години и сакаше да замине во Челзи, но направи една грешка

Лионел Меси беше на чекор од заминување од Барселона ова лето, но на крајот реши да остане откако клубот не се согласи да го раскине неговиот договор.

Меси бараше раскинување на соработката и сакаше да ја напушти Барселона како слободен агент, но челниците на каталонскиот клуб не го дозволија тоа и побараа огромна отштета за него што никој не може да ја плати.

Аргентинецот на крајот остана во Барселона, но ќе може да замине следното лето, бидејќи неговиот договор истекува. Сепак, се чини дека ова не е прв пат Меси да покаже желба да го напушти каталонскиот клуб и да се обиде во друга лига.

Имено, Џанлука Ди Марцио за Скај Спорт Италија објави дека Меси сака да замине во Челзи пред шест години. Во тоа време, во договорот со Барселона, тој имаше откупна клаузула од 250 милиони евра, која сините беа подготвени да ја платат.

Во тоа време, Меси имаше големи проблеми со затајување данок во Шпанија, поради што се обрати на суд. Неговата цел беше да ја напушти Шпанија и имаше намера да се пресели во Челзи откако разговараше со Жозе Мурињо, кој тогаш беше на клупата на лондонскиот клуб.

Но, Ди Марцио пишува дека трансферот на крајот пропаднал затоа што таткото на Меси, Хорхе, кој е негов агент, бил поврзан со поранешниот играч на Барса, Деко, и дека на крајот не се одвивало според планот. Наводно, таткото на Меси и Деко не знаеле дека тој зборува со Мурињо и дека тоа го крие од нив и затоа на крајот запреа сè.

„Сакам да одам во Челзи и мора да брзаме со зделката“, рече Меси, кој побара од некои пријатели да го поврзат со Мурињо, што на крајот беше сторено. Меси зборуваше преку видео повик до Меси и членовите на клубот кои требаше да работат на неговиот трансфер.

„Како си, шампион? Ми кажаа за твојата желба. Не знаеш колку пати не можев да спијам поради тебе затоа што се обидував да најдам начин да те спречам. Пробав безброј тактики што функционираа се додека не го пронајдеше победничкиот дриблинг и постигнавше гол. Ти сте најдобриот. Точка“, рече Мурињо.

Тогаш сите чекаа Мурињо да го покани Меси во Челзи и отворено да му каже дека го сака во тимот, но тие се изненадија кога Португалецот започна да зборува.

„Знаеш што ќе ти кажам? Треба да останеш точно таму каде што си. Не ја напуштај Барселона затоа што ќе ти изградат статуа. Тоа е најдоброто место за играч како тебе. Меѓутоа, ако еден ден станеш и отидеш на појадок во тренинг центар и ако кафето нема ист вкус, ако небото се претвори во сиво, ако повеќе не го сакаш твојот автомобил, ако се чувствуваш тажен кога ќе се вратиш дома, ако не си задоволен, ако семејството не е среќно, тогаш во тој мрачен момент од твојот живот … Да, ќе мора повторно да ја отвориш вратата на среќата. И зад таа врата, ќе ме најдеш мене , Жозе Мурињо кој чека“.

Меси беше воодушевен од Мурињо и поради сето тоа само сакаше да замине во Челзи. Тој му рекол на својот татко да го заврши трансферот што е можно побрзо, но потоа одеднаш се се распадна. Челзи отиде да го земе Меси летото 2014 година, но кога Деко, кој разговараше со клубот, откри дека Меси и Мурињо разговараат без негово знаење, тој реши да престане со сè.

Деко му се јави на Меси и му рече дека нема ништо од трансферот и дека не му се допаѓа кога работат зад неговиот грб. Наводно, Меси го убедувал Деко, но и неговиот татко, дека немало разговор со Мурињо, но веќе било јасно за каење затоа што немало ништо од трансферот.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама