Милан го доби дербито против Рома и ја одржува разликата од Интер

Милан победи на еден од највозбудливите натпревари во колото во Серија А, победувајќи ја Рома со 3-1 пред речиси 75.000 гледачи на Сан Сиро. Ова беше петта последователна победа за Росонерите на домашен терен. Домаќините рано постигнаа гол преку Адли во 11. минута, а во 56. Жиру погоди за 2-0. Волвс се врати во игра откако Паредес погоди од пенал во 69. минута, но решавачкиот гол го постигна Тео Ернандез во 84. минута.

Милан поведе во 11. минута од натпреварот. Тогаш Јасин Адли беше доведен до работ на шеснаесетникот од Тијани Рајндерс и стрелаше во долниот десен агол, не оставајќи шанса за голманот на гостите – 1:0.

Во 29. минута Тео Ернандез прокоцка одлична можност Милан да постигне втор гол. Тој доби додавање во шеснаесетникот и шутираше, но тој ја погоди левата статива.

Една минута подоцна Рома имаше можност да израмни. Зеки Челикт шутираше, но голманот на Милан одлично се снајде.

До одморот гостите создадоа добра ситуација.

Најпрво во 40. минута Леонардо Спинацола ја зеде топката на работ од шеснаесетникот и шутираше, но Маи Мењан одбрани.

Во 56. минута Милан постигна втор гол. Оливие Жиру од непосредна близина тргна со глава по извонредниот центаршут на Симон Кјаер во шеснаесетникот на Волвс.

Во 67. минута судијата Марко Гуида виде прекршок на Давиде Калабрија и досуди пенал за Рома. Леандро Паредес шутираше и несомнено ја испрати топката во голот на Мењан.

По овој гол, момците на Жозе Мурињо посериозно гледаа кон противничкиот гол и создаваа интересни ситуации.

Ромелу Лукаку пропушти добра голгетерска прилика, но и да постигнеше гол ќе беше поништен поради офсајд.

Во 84. минута Милан практично го „затвори“ мечот со трет гол. Тео Ернандез погоди за 3:1. Оливие Жиру направи одлично додавање од задната страна до Тео Ернандез, кој влезе во шеснаесетникот и упати силен удар во мрежата на Рома.

Во 90. минута гредата ја спаси Рома откако Муса влезе во шеснаесетникот и шутираше.