Милан по 11 години во четврт-финалето на Лигата на шампионите

Милан се пласираше во четвртфиналето на Лигата на шампионите по ремито без голови во Лондон против Тотенхем. Во првиот натпревар Милан победи со 1:0 со голот на Брахим Дијаз. Последен пат Милан беше во четвртфиналето на Лигата на шампионите во сезоната 2011/2012, кога беше исфрлен од Барселона.

Антонио Конте не можеше да смета на неколку важни играчи. Најмногу му недостигаше голманот Хуго Лорис, Ерик Диер не настапи поради картони, а се повредија Бентанкур, Бисума и Сесењон. За Милан не можеа да играат Калабрија, Флоренци и Ибрахимовиќ.

Иван Перишиќ стартуваше од првата минута за Тотенхем, а играта ја напушти во 53. минута, додека Анте Ребиќ од клупата на Милан влезе во 89. минута наместо Рафаел Леа. Почетокот на натпреварот доцнеше десет минути бидејќи и двете екипи имаа проблеми во сообраќајот. Нивните автобуси заглавија во сообраќаен метеж во Лондон.

Ништо значајно не се случи во првите 45 минути. Двете екипи многу претпазливо го започнаа натпреварот, а единствената шанса ја имаше Тотенхем во 36. минута. Кејн шутираше, а Маињан ја одби топката во корнер. Тиау ја зафати топката по ударот на англискиот напаѓач, а Маињан ја одбрани топката со нога која одеше во рамката од голот. Во Лондон навивачите со свирежи ги испраќаат екипите во соблекувалните.

Беше тесен натпревар без многу реални шанси, а клучен момент беше црвениот картон на Ромеро во 77. минута. Вториот жолт го заработи дефанзивецот на Тотенхем за остар старт врз Тео Ернандез. Веќе слабиот Тотенхем до крајот не успеа да создаде речиси ништо опасно. Најдобрите две шанси на натпреварот ги видовме во судиското надополнување на вториот дел.

Најпрво Кејн шутираше одличен удар со глава, кој Маињан го одбрани, а потоа Ориги во контра ја погоди стативата. Милан во четвртфиналето ќе им се приклучи на Бенфика, Баерн и Челзи, а следната недела ќе бидат познати уште четири учесници. Паровите ќе се одредат со ждрепка.