Моќни граѓани: Халанд 30 гола, Де Брујн 100 асистенции

Фудбалерите на Манчестер Сити ја оправдаа улогата на фаворити и убедливо го совладаа тимот на Саутемптон на гости во 30. коло од Премиер лигата.

Натпреварот на стадионот Сент Мери заврши со резултат 1:4.

На гол чекавме до последната минута од првото полувреме. Голот го постигна, Ерлинг Холанд , а на негово место, кој друг Кевин де Брујн . Гледано како многу пати оваа сезона. Белгиецот нафрли, а високиот Норвежанец ја надскока противничката одбрана и го совлада голманот Гавин Базуну – 0:1.

Тоа беше 29-ти гол за Холандија во првенството и тој е убедливо најдобар стрелец во елитното англиско првенство, додека Кевин де Брујн ја прослави јубилејната 100-та асистенција во Премиер лигата. Тој се приклучи на избраната група во која се и Рајан Гигс (162), Сеск Фабрегас (111), Вејн Руни (103) и Френк Лампард (102).

Уште тогаш беше јасно дека домашните тешко ќе им одолеат на Граѓаните, а сите дилеми околу победникот дефинитивно ги разреши Џек Грилиш во 58. минута. Повторно Де Брујн беше креаторот, брилијантно го пронајде англискиот репрезентативец, кој од вториот обид го совлада голманот на „светците“ – 0:2.

До крајот на натпреварот, Халанд уште еднаш ја затресе мрежата на Саутемптон, број 30 во ПЛ, овој пат на асистенција на Грилиш. Домашниот тим постигна почесен гол преку младиот Французин Секу Мара , но многу брзо моќниот тим на Гвардиола со гол од пенал ја врати предноста од три гола. Де Брујн беше соборен , а најстрогата казна ја изведе младиот Аргентинец  Џулијан Алварез .

Претходно во текот на денот се одиграа уште шест натпревари од 30.коло во Премиер лигата:

Астон Вила – Нотингем Форест 2:0  (Траоре 48, Воткинс 90+5)
Брентфорд – Њукасл Јунајтед 1:2  (Тони пенал 45+1 – Жоелинто 54, Исак 61)
Фулам – Вест Хем Јунајтед 0:1  (автогол на Рид 24)
Лестер Сити – Бурнемаут 0:1  (Билинг 40)
Тотенхем – Брајтон 2:1  (Син 10, Кејн 79 – Данк 34 )
Вулверхемптон – Челзи 1:0 (Матеус Нунес 31)
Саутемптон – Манчестер Сити 1:4 (Мара 72 – Холандија 45, 68, Грилиш 58, Алварез 74)

Во недела на програмата се два натпревари, Лидс – Кристал Палас и дербито на Енфилд каде Ливерпул го пречекува водечкиот Арсенал. Сити моментално заостанува пет бода зад „топчиите“.