Connect with us

Фудбал

Можни противници на нашите момци се Кристијано Роналдо и Ибрахимовиќ, но и Левандовски?!

Македонија ќе игра во баражот за пласман на Светското првенство. Националниот тим со победата над Исланд (3:1), го освои второто место во Ј-групата, од која директно во Катар замина Германија.

Во баражот, од европските квалификации, 12 репрезентации ќе се борат за три места во Катар.

Македонија, Португалија, Шкотска, Русија, Шведска, Полска, Велс, преку Лигата на нации во баражот влегиваат Чешка и Австрија.

Десеттиот учесник ќе биде познат вечерва, тоа ќе биде Италија или Швајцарија, а последните два утре, тоа ќе бидат Финска или Украина, односно Холандија, Норвешка или Турција од Г-групата.

Ждрепката ќе се одржи на 26.ноември. 12 репрезентации ќе бидат поделени во три групи, се игра полу-финале и финале. Бараж натпреварите ќе се играат на 24/25.март 2022 (полу-финале) и 28/29.март 2022 (финале). Пласманот на Мундијалот ФИФА го наградува со 12 милиони евра.

Реклама

Facebook

Реклама