Поврзи се со нас
Here is the banner code 300x250 for mobile:

Фудбал

Му ги изгасиле сите телевизори, смртта на Марадона се крие на само еден човек

Диего Армандо Марадона замина во вечното почивалиште. Врвот на неговата слава го доживеа во 1986-та година кога ја предводеше Аргентина до пехарот на СП. Селектор на таа генерација беше Карлос Биљардо. Токму од него се крие веста за смртта на Марадона.

Ова го потврдил и неговиот брат Жорге.

-На Карлос му ги изгаснавме сите телевизори, не сакаме да дознае за смртта на Диего, бидејќи многу го сака, а ова ќе го заболи многу дококу дознае, изјави Жорге Биљардо и додава:

-За Карлос, Диего е син кој никогаш го немал. Многу пати се ангажирал за него и го водеше секаде со себе каде што работеше, вели Жорге.

Инаку, 82 годишниот Карлос Биљардо стана првиот селектор на Аргентина кој му ја дал капитенската лента на Марадона.

loading...

Facebook