Connect with us

Фудбал

Мурињо нападна новинар: Лесна ти е работата, па заработуваме многу повеќе од тебе!

Жозе Мурињо збесна по поразот на „Рома“ од „Интер“ со 0:3 и се пласираше пред новинарите. Головите на Хакан Чалханоглу, Един Џеко и Дензел Дамфрис во 39. минута на „Олимпико“ го решија исходот на пресметката во Серија А.

Ова беше втор последователен пораз за римските „волци“ по поразот од „Болоња“ со 0:1 во средината на неделата. Така екипата на Специјалното го зазема петтото место во поредокот, но е на девет бода од зоната „Лига на шампиони“.

За време на прес-конференцијата по мечот со „Интер“, португалскиот стручњак одби да одговори на новинарско прашање велејќи: „Вашата работа е многу полесна од нашата и затоа заработуваме многу повеќе од вас“.

Сè уште изнервиран од претходните прашања и лошиот настап на неговиот тим, Мурињо реши повеќе да не одговара на прашањата на новинарите, но ги бранеше своите играчи со далеку повисоките Нероаѕури.

Мурињо ја водеше Рома летото откако во април доби отказ од Тотенхем. Неговото враќање во Италија беше дочекано со измешани чувства. Тој го предводеше Интер на табелата во 2010 година со освојување на титулата во Лигата на шампионите, купот и трофејот.

Во Лигата на конференции, настапот на „Рома“ исто така не е впечатлив. Џалороси паднаа во Норвешка по поразот од Боџо Глимт со 1-6 и моментално се на второто место во групата.

Реклама

Facebook

Реклама