Connect with us

Други спортови

Надал е подготвен за својот прв меч од август

Рафаел Надал, освојувачот на 20 грен слем титули, ќе го одигра првиот меч од 6 август против победникот од мечот, Маркос Чирон и квалификациски натпревар за турнирот во Мелбурн, кој ќе се одржи меѓу 4 и 9 јануари.

Матадора е првиот што се пласира во подготвителниот натпревар на Австралија опен, бидејќи единствениот Бугарин во тениската елита Григор Димитров е број 3 од другата страна на шемата.

Последниот меч на Надал го одигра пред пет месеци во Вашингтон, каде загуби во три сета од Лојд Харис, а подоцна се повлече од светската турнеја за да се опорави од повредата на левата нога.

Доколку ја надмине првата пречка, одличниот Шпанец во четвртфиналето ќе ги очекува Ник Кирјос или Давид Гофен. Австралиецот нема победа на меч од септември минатата година.

Реклама

Facebook

Реклама