Други спортови

Надал испадна од УС Опен, но неговата изјава по мечот повеќе привлекува внимание отколку пораз

Рафаел Надал беше запрен во осминафиналето на УС Опен.

Шпанскиот тенисер со 3:1 во сетови беше совладан од Френсис Тиафо, кој беше надмоќен и заслужено славеше на крајот.

Првиот сет Американецот го доби со 6:4, за во следниот сет Рафа да одговори со идентичен резултат. Сепак, Тафо беше поподготвен во решавачките сетови кои ги доби со 6:4 и 6:3 за можеби најголемата победа во кариерата.

Сепак, Надал не го боли толку поразот колку што е фокусиран на некои случувања надвор од теренот, особено на настаните со неговата сопруга Марија Франциско Перело.

“Не заврши како што планирав, време е за рестарт. Ова беа неколку тешки месеци. Време е да го родам првото дете и се надевам дека се ќе биде во ред”, изјави Надал.

“Јас не сум некој што бара алиби. Има моменти кога сè поминува едно време, а ништо друго. Му честитам на противникот. Реалноста е едноставна. Не играв добро и кога тоа ќе се случи, губите”.

Време е да продолжам со приватниот живот“, изјави искусната тенисерка.

За потсетување, последните денови сопругата на Надал беше во болница, поради што Рафа беше психички погоден и многу загрижен.

Таа влезе во клучната фаза од бременоста, па мораше да се изврши операција, но информациите велат дека се добро се завршило.

Надал и Парело во јуни потврдија дека го чекаат своето прво дете, а интересно е што се уште не го откриле полот на детето. Најважно е сопругата на Надал да се чувствува добро.