Connect with us

Други спортови

Надал во полуфиналето на Ролан Гарос

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласираше во полуфиналето на Роналд Гарос.

Надал денес успеа да се пласира во полуфиналето без некои поголеми проблеми откако го совлада Диего Шварцман со 3:1 во сетови.

Аргентинскиот тенисер се обиде да пружи најдобар можен отпор и да дојде до изненадување, но едноставно немаше решение за денешниот одличен Надал.

Првиот сет траеше 44 минути, а Надал успеа да го реши во своја полза со 6:3 и да поведе со 1:0 во сетови.

Сепак, Шварцман се врати во мечот во вториот сет. Борбата траеше 50 минути, а Аргентинецот го доби вториот сет со 6:4.

Надал беше фантастичен до крај. Во третиот сет, Шпанецот повторно доминираше и го освои со 6:4 за 2:1 во сетови.

Надал беше особено импресивен во четвртиот сет. Се играше само половина час, а Шпанецот не му дозволи на Шварцман да добие ниту еден гем. Надал славеше со 6:0 и со тоа стави точка на овој натпревар.

Во полуфиналето, Надал ќе игра против подобриот играч од дуелот помеѓу оковиќ и Беретини, кој се игра вечерва во 20 часот.

Ролан Гарос, четвртфинале:

Надал – Шварцман 3:1 (6:3, 4:6, 6:4, 6:0)

Реклама

Facebook