Connect with us

Фудбал

Напади кон Клоп и Гвардиола: Удрете се еден со друг!

Менаџерите на Манчестер Сити и Ливерпул – Џозеф Гвардиола и Јирген Клоп се меѓу најактивните поддржувачи на идејата за промена на календарот во англискиот фудбал со цел да се обезбеди повеќе време за опоравување на играчите. Двајцата, исто така, инсистираа да се прекине првенството деновиве среде пандемијата на коронавирус, но не ја добија потребната поддршка. Шпанецот дури ги советуваше играчите да размислат за можен удар.

Сепак, многумина на островот не ги делат нивните ставови. Еден од овие луѓе е поранешниот сопственик на Кристал Палас Сајмон Џордан.

“Веќе доволно! – изјави тој за „Токспорт“. – Бидете играч откако ќе се фатите за орото. Премногу работи ви се дозволени. Сакаме да гледаме натпревар по натпревар, па дури и повеќето играчи што ги познавам всушност инсистираат да играат на овие натпревари. Не знам какви луѓе воспитуваме во нашиот фудбал во денешно време, но тоа се слаби ракии. Покажуваш карактер. Некои луѓе во фудбалот едноставно наоѓаат изговори. Ако им дозволите да прават пет смени, тие ќе сакаат седум. Ако добијат седум, ќе инсистираат на десет. Што и да им обезбедите, сепак не е доволно. Зошто не си удриш шамар и не сфатиш колку имаш среќа? Затоа што да не беше фудбалот, половина од вас ќе работеа во Мекдоналдс. Заработувате десетици милиони годишно, но знаете само да кукате.

Реклама

Facebook

Реклама