Поврзи се со нас

Фудбал

„Наполи – Милан за Скудето“

Поранешниот италијански репрезентативец Деметрио Албертини верува дека дербито Наполи-Милано ќе биде и „дерби за Скудетото“.

Наполи и Милан, кој е лидер и непоразен на почетокот на сезоната, ќе се сретнат во недела навечер.

„Не сум сигурен дали некој е фаворит, но можеби Наполи има мала предност затоа што игра дома. Тоа ќе биде натпревар на самоверување, бидејќи кој и да победи, ќе оди по Скудетото“, изјави поранешниот играч за врска Росонра.

На клупата на Наполи има познато лице, бидејќи Џенаро Гатузо го помина поголемиот дел од својата играчка кариера, а дел од времето и како тренер во Милано.

„Не можете со сигурност да кажете дека Рино беше креативен како играч, но тој сигурно беше препознатлив по својата великодушност и сега можете да ги видите истите карактеристики додека го тренира Наполи“.

loading...

Facebook