Неколку минути не беа доволни за Удинезе да дојде до победа над Фиорентина

Фиорентина и Удинезе ремизираа 2-2 во натпревар од 20. коло во италијанската Серија А.

Натпреварот се одигра на стадионот „Артемио Франки“ во Фиренца, каде што домаќините двапати заостануваа, но на крајот освоија бод.

Играчот од средниот ред на гостите, Сенди Ловрич го отвори резултатот во 10. минута од натпреварот.

Аргентинецот Лукас Белтран израмни во 56. минута, а 17 минути подоцна Флоријан Товен повторно ги доведе „црно-белите“ во предност.

На три минути до крајот на регуларното време, домашниот напаѓач М’Бала Нзола постигна гол од белата точка за да спаси бод за Ла Виола.

Така Фиорентина продолжува да биде четврта во поредокот во италијанскиот шампионат со средства од 34 бодови. Удинезе има 18 и е на 16. позиција.