Поврзи се со нас

Фудбал

Неверојатниот Златан го држи Милан на врвот на Серија А!

Во дербито на 8.коло од Серија А, Милан го совлада Наполи како гостин со 3: 1 и се врати на врвот на табелата.

Прекрасниот Златан Ибрахимовиќ повторно брилираше, постигна два гола и ги предводеше Росоњерите до нова победа.

Милан поведе во 20-та минута. Хернандез погоди, а Златан феноменално со глава ја погоди мрежата на домашниот тим за предност од 0: 1 .

Иако сè уште имаше големи шанси во првиот дел, сепак немаше промена во резултатот и Милан се одмори со водство од 0: 1, а по десет минути игра во второто полувреме, гостинскиот тим стигна до вториот гол.

Овој пат Ибрахимовиќ користи асистенција на Анте Ребиќ и лесно погоди за 0: 2 .

Наполи успеа да се врати на овој натпревар. Мертенс погоди во 63. минута за 1-2, но потоа Бакајоко се измами и беше исклучен две минути подоцна.

Наполи беше опасен и со играч помалку. Сепак, Милан успеа да ја заврши работата за 3: 1 со голот на Хауге и дојде до три бода, што ги става повторно на врвот во Серија А.

Треба да се напомене дека Златан побара замена во 79-та минута од натпреварот откако се пожали на повреда.

loading...

Facebook