Connect with us

Фудбал

Њукасл го зема главниот играч од Манчестер Јунајтед во јануари

Екипата на Њукасл е подготвена да понуди понуда за олимпискиот играч за врска Марсеј Бубакар Камара и со тоа да го престигне Манчестер Јунајтед, тврди „Сан“. „Страчките“ веќе разговараа со агентите на Комората и се надеваат дека ќе се договорат за неговите лични услови пред да се договорат со Марсејците за трансферната сума.

22-годишниот играч за врска има договор до крајот на сезоната, но Њукасл планира да понуди 10 милиони фунти за да го купи во јануари. На овој начин сакаат да ги одбијат другите екипи заинтересирани за Комората. Манчестер Јунајтед и Челзи претпочитаат да чекаат додека тој може да продолжи како слободен играч на лето.

Менаџерот на Њукасл, Еди Хау, им кажа на сопствениците дека сака искуство во Премиер лигата, но верува дека Шамберот е премногу добар за да се пропушти.

Бекот на Атлетико Мадрид, Киеран Трипиер, исто така, останува главна цел на клубот. Се верува дека Њукасл доставил понуда и за 20-годишниот напаѓач на Ремс, Билал Туре.

Реклама

Facebook

Реклама