Connect with us

Кошарка

Нуркиќ во победата на Портланд над Бруклин Нетс учествуваше со 14 поени

Во ноќта зад нас се одиграа седум натпревари во НБА лигата.

Интересен натпревар за гледање беше оној помеѓу Порталнд и Бруклин Нетс каде настапи Јусуф Нуркиќ.

Нуркиќ постигна 14 поени со осум скока и три асистенции во победата на неговиот тим од 114:108.

Најефикасен на натпреварот беше Кевин Дурент, кој во поразениот тим оствари дабл-дабл учинок од 28 поени, десет скока и пет асистенции. Втор најефикасен кај Нетси беше Ирвинг со 22 поени, осум скока и четири асистенции.

Најмногу се истакна Симонс кај Блејзерси со 23 поени, шест скока и 11 асистенции.

Вистинската драма ја гледавме во ТД Гарден во Бостон, каде домашните Селтикс ги совладаа Индијана Пејсерс со 101:98 по продолженијата. По редовното време резултатот гласеше 89:89.

Сабонис забележа трипл-дабл, 11 поени, 23 скока и 10 асистенции, додека домашните имаа три дабл-дабл. Браун, кој беше и најефикасен на натпреварот, имаше 26 поени, 15 скока и шест асистенции, а го следеше Тејтум со 24 поени, 12 скока и една асистенција.

Вилијамс забележа и дабл-дабл – 14 поени, 12 скока и една асистенција.

НБА:

Портланд Трејл Блејзерс – Бруклин Нетс 114:108

Бостон Селтикс – Индијана Пејсерс 101: 98

Шарлот Хорнетс – Милвоки Бакс 103:99

Детроит Пистонс – Јута Џез 126:116

Хјустон Рокетс – Филаделфија 76ерс 91:111

Сакраменто Кингс – Кливленд Кавалирс 108:109

Facebook