Connect with us

Фудбал

Официјално: Чан е нов играч на Јувентус

Италијанскиот шампион Јувентус го објави привлекувањето на Емре Чан на слободен трансфер. Договорот е за 4 сезони. Поранешниот играч на Ливерпул го напушти „Енфилд“ откако неговиот договор истече и тој одби да го продолжи.

Утрото, Германецот слета во Торино и ги помина медицинските тестови, а потоа го потпиша неговиот договор во локалната канцеларија на клубот.

Дваесет и четири-годишниот Чан не играше последните неколку месеци поради повреда на грбот што го чинеше и место во германската репрезентација за Светското првенство. Тој се појави во игра во финалето на Лигата на шампионите против Реал Мадрид, и тоа беше негова последна минута во дресот на тимот од Мерсисајд.

Ливерпул го привлече Чан од Баер Леверкузен во 2014 година. Оттогаш тој одигра 167 натпревари за „црвените“ и постигна 14 гола.

Германецот е третиот нов играч во Јуве. Пред тоа, клубот веќе ги привлече голманот Матија Перин од Џенова и го врати младиот напаѓач Андреа Фавили. 

Реклама
Реклама

Повеќе од Фудбал

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com