Connect with us

Фудбал

Официјално: Фиорентина привлекува полски репрезентативец

Полскиот напаѓач Кшиштоф Пионтек ја напушти Херта Берлин за да потпише со Фиорентина за трет престој во Серија А, потврдија прес-службите на двата клуба.

26-годишниот играч првично е на позајмица до крајот на сезоната, по што Фиорентина ќе има опција да го откупи трајно. „Кшиштоф ни пријде со желба за промени. Не е тајна дека тој се чувствува удобно во италијанската лига, па најдовме добро решение за сите вклучени земји“, изјави спортскиот директор на Херта, Фреди Бобиќ.

Полскиот напаѓач постигна 26 гола на 55 првенствени натпревари со Џенова и Милан, од каде пред две сезони дојде во Херта. За берлинскиот тим на 58 натпревари постигна 13 гола и имаше четири асистенции. Пионтек има и девет гола на 21 натпревар за полската репрезентација.

Последен пат играше во поразот од Унгарија со 1-2 во квалификациите за Светското првенство во Варшава во ноември минатата година, завршувајќи на второто место во групата во полскиот тим и играјќи во плеј-офот против Русија во март.

Реклама

Facebook

Реклама