Connect with us

Фудбал

Онана е на медицински прегледи во Интер

Голманот на Ајакс Андре Онана е на лекарски прегледи во Интер пред трансфер во лето, пренесуваат медиумите.

Камерунскиот интернационалец има 205 натпревари за Ајакс и беше најзаслужен за пласманот во полуфиналето на Лигата на шампионите во 2019 година, имајќи две титули во Ередивизија и националниот Куп со клубот. Сепак, тој има само еден натпревар откако се врати од деветмесечната казна за допинг во ноември.

Онана, кој се очекува да потпише петгодишен договор во Италија, почнувајќи од јули, е снимен во Милано, а неколку медиуми пишуваат дека тој е на лекарски прегледи кај Нероаѕурите. Тој ќе ја заврши сезоната со Ајакс по враќањето од Купот на Африканските нации.

25-годишниот чувар му нуди на Интер итна првокласна замена за Самир Хандановиќ. Хандановиќ одигра 414 натпревари за италијанскиот шампион од доаѓањето во 2012 година, но договорот на 37-годишниот голман истекува во јуни.

Реклама

Facebook

Реклама