Поврзи се со нас

Фудбал

Оперираниот Гомез, долго ќе отсуствува заедно со Ван Дајк и Фабињо

Дефанзивецот на Ливерпул, Гомез успешно беше опериран од повредата на коленото и најверојатно ќе ги пропушти повеќето натпревари од оваа сезона, објавија „црвените“.

Гомез се повреди во средата додека тренираше со Англија пред пријателскиот натпревар против Република Ирска во четвртокот.

Ливерпул објави дека 23-годишникот успешно ја поминал операцијата на тетива на левото колено.

Гомез им се придружува на Виргил ван Дајк и Фабињо на списокот на повредени.

„Проблемот на Гомез со тетивата беше изолиран, без никакво оштетување на останатите поврзувачки лигаменти“, рече Ливерпул во соопштението за печатот.

„Не е утврдена временска рамка за неговото враќање, иако овој шестцифрен проблем ќе го остави надвор во поголемиот дел од оваа сезона 2020/21“, се вели во соопштението.

Ливерпул практично остана без сениорски бек.

loading...

Facebook