Connect with us

Кошарка

Па, што прави Лука Дончиќ, со тројка од аут-линијата го реши мечот (ВИДЕО)

Далас го совлада ЛА Клиперс, а меч-винер беше кој друг ако не неверојатниот Лука Дончиќ. Словенецот е дефинитивно еден од најдобрите во НБА на денешницата. Тој во последните секунди од мечот погоди тројка од аут линијата и го реши натпреварот во корист на Далас за конечни 103:101.

Словенецот го заврши мечот со 35 поени, 11 скока, 5 асистенции, три украдени топки, последниот кош е чиста магија! На другата страна Пол Џорџ имаше 23 коша и дури 10 грешки, неговиот тим „продаде“ 21 топка…

 Резултати:

 Њу Орлеанс – Мемфис 113:102

Далас – ЛА Клиперс 103:101

Јута – Њујорк 111:118

Портланд – Сан Антонио 117:110

Сакраменто – Бруклин 153:121

Facebook

Реклама