Connect with us

Фудбал

Пеле повторно во болница

Трикратниот светски фудбалски шампион Пеле повторно е примен во болница, пренесува ESPN. 81-годишниот Бразилец се наоѓа на клиниката „Алберт Ајнштајн“ во Сао Паоло, каде што во февруари беше подложен на последен курс на хемотерапија за лекување на тумор на дебелото црево.

Според изворот, Пеле не е на интензивна нега и неговиот живот не е во опасност, но тој е под надзор на лекарите. Во септември минатата година фудбалската легенда беше оперирана за отстранување на тумор на дебелото црево. Во декември тој повторно беше хоспитализиран на лекување. Подоцна се покажа дека Пеле има одвлекување на вниманието во цревата, белите дробови и црниот дроб.

Бразилецот важи за еден од најдобрите фудбалери на сите времиња. Во последниве години тој страдаше од голем број здравствени проблеми и беше опериран на колкот.

Facebook