Connect with us

Кошарка

Пелистер против МЗТ Скопје Аеродром за титулата во македонската кошаркарска Суперлига

 Кошаркарите на битолски Пелистер втора сезона по ред ќе се обидат да го симнат од тронот актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром, откако синоќа по втор пат триумфираа над ТФТ Скопје и обезбедија пласман во финалето од плејофот во македонската Суперлига.

Во неизвесен натпревар Пелистер на гостувањето во Скопје го совлада ТФТ со 84-82 и со максимални 2-0 ја реши во своја корист полуфиналната серија.

Со идентични 2-0 во победи претходно МЗТ Скопје Аеродром беше поуспешен во полуфиналната серија против градскиот ривал Работнички.

МЗТ Скопје и Пелистер втора сезона по ред ќе играат во финалето за шампионската титула, во кое актуелниот бранител на трофејот лани триумфираше во серијата до три победи со 3-1.