Connect with us

Кошарка

Петрушев потпиша за Олимпијакос

Гркчкиот кошаркарски великан Олимпијакос го објави трансферот на Филип Петрушев.

Дваесет и тригодишниот Петрушев се согласи на тригодишна соработка со тимот од Пиреја.

Петрушев ја започна сезоната во НБА, но не успеа да добие стабилно место во ротацијата. Неодамна беше ослободен од Сакраменто.

Претходно Србинот играше во Европа за Црвена ѕвезда, Анадолу Ефес и Мега.