Connect with us

Фудбал

Пике, Меси, Бускетс и Серхи Роберто го кажаа своето, „војната“ во Барселона неизбежна

Објавено:

Играчите ко кажале своето. Четирите капитени на Барселона, меси, Пике, Бускетс и Серхи Роберто го одбиле предлогот на раководството платите на сите фудбалери да им бидат намалени за 70 отсто како резултат од финансиската криза која ги погодува клубовите поради Ковид-19.

Иако раководството се обидува да ги убеди, сепак се чини дека нема да го сменат своето мислење.

Но, сепак Барселона настојува да ги искористи одлуките на владата и да спаси она што може да се спаси. Барселона е одлучна во намерата, на големите ѕвезди за 70 отсто да им ги намали платите, а на оние со помали плати, за 50 отсто.

Фудбалерите реагирале и до Здружението на професионалните играчи, но се чини попусто, бидејќи има вонредна состојба во која важат правила, а Барселона не мора да ја има согласноста од фудбалерите за да ја спроведе мерката.

 

Advertisement
Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com