Connect with us

Други спортови

Питер Рајт го освои Светскиот шампионат во пикадо

Шкотланѓанецот Питер Рајт по втор пат во кариерата ја освои светската титула во пикадо. Во финалето во лондонската Александра Палас, 51-годишниот Рајт го победи Англичанецот Мајкл Смит со 7-5.
Рајт, кој ја освои својата прва светска титула во 2020 година, мина низ критичен момент во 10. сет од мечот. Тој тогаш беше 0-2 зад аутот на Смит и загуби со 4-5, но успеа да се здружи и не само што направи два пробивања за израмнување на 5-5, туку направи и серија од осум последователни удари. што му донесе предност од 6: 5 и 2:0 игра и тоа го реши натпреварот.

Шкотланѓанецот мечот го заврши со просечни 98,34 поени наспроти 99,22 за Смит. 31-годишниот Англичанец, кој го загуби финалето на Светското првенство по втор пат од 2019 година, упати и повеќе фрлања за максимални 180 поени со 24 спрема 17 за Рајт. Сепак, тој беше повеќе колеблив од Рајт во двојките. Смит го заврши натпреварот со 23 поени од 65 шута по одјава, додека новиот светски шампион беше прецизен со 27 од 69 шанси.

За својата светска титула, Рајт ќе додаде 500.000 фунти на својата сметка, додека Смит ќе се утеши со 200.000 фунти, а само 16.000 фунти од возачот Хервин Прајс (Велс).

Мајкл Смит го заврши турнирот во „Александра Палас“ со рекорд во историјата на светските првенства 83 фрлања за 180 поени.

Реклама

Facebook

Реклама