Поврзи се

Други спортови

Пол позиција за Фетел, 54. во кариерата

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел стигна до пол позицијата на трката за големата награда на Канада.

Фетел во неверојатните квалификации заврши прв, а дури шестата возачи на крајот можеа да стигнат до пол поизицијата.

После Фетел, на втората позиција заврши Валтери Воталс од Мерцедес, а од третото место ќе тргне Макс Верстапен од Ред Бул, додека четвртото место му припадна на Луис Хамилтон, а од третиот ред ќе тргнат Кими Раиконен и Даниел Рикардо.

Иако Хамилтон во последниот обид беше најбрз, во текот на квалификациите му блокираа тркалата, а тоа беше кобно за возачот на Мерцедес.

ФОТО

loading...

Повеќе од Други спортови