Connect with us

Други спортови

Пол позиција за Хамилто во Сингапур

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон ја освои пол позицијата на утрешната трка за Големата награда на Сингапур.

Во возбудливите квалификации кои повторно донесоа голема борба, Хамилтон направи одлична работа и беше најбрз во квалификациите со време од 1:36.015, иако направи грешка во последното излегување на стазата.

Кими Раиконен имаше шанса да го симне Хамилтон од првото место. Во два сектори имаше побрзо време од Хамилтон, но на крајот низ целта помина како петти.

После Хамилтон ќе стартува Макс Верстапен, додека најголемиот ривал на Хамилтон ќе стартува од третата позиција.

Вториот ред го дополнува другиот Мерцедес, односно Валтери Ботас, додека Кими Раиконен е петти.

Реклама
Реклама

ГАЛЕРИЈА

Реклама
Реклама

Повеќе од Други спортови

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com