Connect with us

Ракомет

Португалија сонуваше, Исланд ја „разбуди“, фантастичен меч

Ја совладаа Франција во првото коло со 28:25, па потоа БиХ со 27:24, загубија од Норвешка 34:28, но Португалија се најде во втората фаза. На првиот меч го прегазија кодомаќинот Шведска. Сензационалните мечеви не се случајност, формирањето на тимот трае со години, но сето тоа го расипа Исланд, кој попладнево славеше со 28:25, селекција која досега имаше две победи и два порази на ЕП.

Сонуваа Португалците победа и чекор до полуфинале, но сепак Исланд им го уништи сонот. Се уште не е готово за разигрувањата нод 5-6 место, но финалето е далеку бидејќи најголеми фаворити се Словенија и Норвешка кои допрва вечерва ќе ги играат своите мечеви.

Најрасположен во победничкиот тим беше Самарасон со 8 погодоци. На спротивната страна по четири постигнаа Мартенс и Ареија.

Попладнево се играат мечевите Словенија-Унгарија и Норвешка – Шведска.

 

 

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com