Поврзи се со нас

Фудбал

Претседателот на Јувентус: Имаме посебна ДНК, тие ќе докажат дека сме најдобри

Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели изјави дека неговиот тим има посебна ДНК која му помогнала да освои девет последователни титули во Серија А и вети дека белите уште еднаш ќе докажат дека се најдобри.

Јувентус е рангиран на седмото место во Серија А со 13 бода по седум натпревари, но продолжува да нема пораз во лигата под водство на тренерот Андреа Пирло.

Минатата сезона, Маурицио Сари ја предводеше старата дама до деветата последователна титула во Италија и Ањели вели дека ова е доказ за посебна ДНК што ја има неговиот тим.

„Препишувањето на историјата за девет години стана добротворна навика за оние кои го имаат Јувентус во срцето“, рече Ањели.

„Со промена на изведувачите, почнувајќи од техничкиот лидер Маурицио Сари, Јувентус докажа дека има посебна ДНК, во која борбениот дух го надминува само желбата за победа“, додаде тој.

Но, тој призна дека беше тешка година и вети дека ќе докаже дека Јувентус е најсилниот тим во Италија.

„Нè очекуваат нови предизвици и уверени сме дека сме подготвени и уверени да се соочиме со нив. Тие повторно ќе докажат што значи да се биде Јувентус и најсилен”, подвлече тој.

loading...

Facebook