Connect with us

Фудбал

Прва титула за ПСЖ во Лигата на шампионите или шеста за Баерн

Лисабон, 23 август 2020 (МИА) – Дојде долгоочекуваниот момент во Лигата на шампионите. Вечерва од 21 часот во Лисабон ќе се игра големото финале на турнирот, во кое ќе се соочат шампионите на Франција и Германија Пари Сен Жермен и Баерн (Минхен).

Интересен е фактот дека за прв пат од 1998 година спорот за трофејот ќе биде во целост меѓу шампионите во нивните земји, иако турнирот го носи тоа име.

Парижаните за прв пат во својата историја стигнуваат до финалето и се амбициозни да постигнат успех. Од своја страна, Баерн ќе игра по 11-ти пат во дуелот за трофејот, освојувајќи пет досега. Баварците го воодушевија светот со својата победа од 8:2 над Барселона во четвртфиналето, а доколку бидат успешни денес, тие ќе го повторат својот „требл“ од 2013 година.

На своите десет натпревари пред финалето, колосот од Минхен забележа десет победи со гол разлика од 42: 8 и ако успее денес ќе замине во историјата како прв непоразен освојувач на трофејот во Лигата на шампионите. Милан беше близу до слично достигнување во 1993 година, но не успеа во финалето против Марсеј.

loading...

И ПСЖ и Баерн се хегемони во својата лига, за која досега се наведува како недостаток во Европа, но тие се во финалето. Баерн освои осум последователни титули во Бундеслигата, додека за овој период парижаните имаат седум во Франција, дозволувајќи му само на Монако во 2017 година да ги надмине.

На патот до финалето, Пари Сен Жермен веќе порази два германски ривали – Борусија (Дортмунд) во 1/8-финалето и РБ Лајпциг во полуфиналето и се подготвува за надминување на третиот.

Баерн се сретна и со ривал од Лига 1, освојувајќи го полуфиналето против Лион со 3-0, но на почетокот на мечот имаше сериозни проблеми.

Друга интересна точка е дека двата тима ги водат германски тренери – Томас Тухел (ПСЖ) и Ханси Флик (Баерн).

Кој ќе победи, ќе значи четврти претставник на тренерската професија од Федералната Република со трофеј во ерата на Лигата на шампионите, по Отмар Хитсфелд, Јуп Хејнкес и Јирген Клоп.

Веројатни состави:

Пари Сен Жермен: Рико, Керер, Силва, Кимпембе, Бернат, Ерера, Маркињос, Верати, Нејмар, Мбапе, Ди Марија.

Баерн Минхен: Ноер, Дејвис, Алаба, Боатенг, Кимих, Тијаго, Горецка, Перишиќ, Мулер, Гнабри, Левандовски.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com