Connect with us

Кошарка

Реал Мадрид е европски првак!

Реал Мадрид е победник на Евролигата за сезоната 2022/2023!

Избраниците на Хесус Матео на незаборавен начин ја освоија титулата европски првак во сезона во која во неколку наврати беа “елиминирани”.

Кулминацијата дојде во финалниот меч кој ќе се прераскажува, во кој дуото Серхио Родригез и Серхио Љуљ му донесе победа на Мадрид!

На три секунди до крајот, Љуљ погоди од полудалечина од дриблинг за победа и резултат 79:78 над Олимпијакос.