Connect with us

Фудбал

Реал Мадрид ги ограничи играчите

Реал Мадрид ги предупреди своите играчи строго да ги следат правилата против ширење на коронавирусот и да не се собираат со големи групи луѓе. Во специјалното писмо испратено до сите од тимот на Карло Анчелоти, им беше препорачано да го ограничат контактот за да не се заразат.

Во последната деценија, неколку играчи на Лос Бланкос беа позитивни на КОВИД-19, но веќе почнаа да закрепнуваат, а некои се веќе негативни.

Тимот повторно ќе се сретне на 28 декември, а на 2 јануари ќе игра против Хетафе. Ќе има натпревари против Алкојано (5 јануари, Куп на Шпанија) и Валенсија (8 јануари), по што тимот ќе замине за Саудиска Арабија, каде ќе се одржи турнирот за Суперкупот на Шпанија. На 13 јануари ќе се сретне со Барселона, а доколку успее на 16 јануари ќе игра со победникот од пресметката Атлетик Билбао – Атлетико Мадрид.

Ла Лига веќе се врати на стариот построг антивирусен протокол, според кој сите играчи, тренери и вработени на Реал секојдневно ќе се тестираат со антигенски тестови. Исто така, потребно е да се ограничи бројот на луѓе кои мора да бидат во соблекувалната во исто време.

Реклама

Facebook

Реклама