Connect with us

Фудбал

Реал Мадрид го најавува Мбапе по 1/8-финалето во Лигата на шампионите

Лидерот во шпанската Ла Лига Реал Мадрид е уверен дека ќе потпише со Килијан Мбапе. Како што е познато, договорот на Французинот со Пари Сен Жермен истекува во јуни. ПСЖ е очаен да ја задржи својата маскота во нападот и веќе одби две понуди од Реал минатото лето.

Сепак, Лос Бланкос имаат „целосна верба“ дека ќе можат бесплатно да го земат напаѓачот на лето. Сепак, според „АС“ ќе чекаат по осминафиналето во Лигата на шампионите да го објават трансферот.

Од 1 јануари Мбапе е слободен да преговара со други клубови, па дури и да потпише преддоговор. Но, ждрепката во Лигата на шампионите за 1/8 финалето му нареди на ПСЖ да игра против Мадрид, што ги искомплицира работите.

И Реал и Мбапе сакаат да избегнат шпекулации за конфликт на интереси, па договорот нема да биде потпишан дури по двата судири. Првиот натпревар е закажан за 15 февруари во Париз, а реваншот во Мадрид е на 9 март.

Францускиот весник „Л’Екип“ додава дека преговорите за нов договор на Мбапе со ПСЖ се во целосен застој. Самиот играч повеќе не ја криеше желбата да игра за Реал.

Facebook