Connect with us

SPORTM.mk

Сане се враќа на тренинзите, но Гвардиола вели дека нема да игра уште неколку недели

Објавено:

Тренерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, изјави дека на Лерој Сане ќе му треба повеќе време за да се врати на теренот, откако се врати на тренинзите за прв пат во шест месеци, поради повреда во десното колено.

Лерој Сане го повреди коленото во првиот натпревар од сезоната 2019/20 против Ливерпул во август. Тој беше принуден да ја напушти играта на половина и не беше во можност да се пресели во Баерн Минхен.

Баерн, наводно, сè уште е заинтересиран за трансферот, откако 24-годишниот играч има извонредна кариера со Шалкен, Манчестер Сити и германската репрезентација во текот на изминатите пет години.

Манчестер Сити ќе се справи со процесот на враќање на играчот со внимание. Гвардиола јасно стави до знаење дека на Сане ќе му се даде доволно време да се врати во форма и дека овој процес нема да биде забрзан.

„Тој започна да тренира со нас. Кога сте повредени, особено како Сане шест месеци, треба време да го вратите темпото, ритамот, самодовербата на вашето телото и да не размислувате повеќе за повредата“, рече Гвардиола.

„Потребно е време. Ова не е како повреда на глуждот или мускулите. На повредите на коленото секогаш им треба повеќе време за да се опорават. Потребни се уште неколку недели. Она што е важно е дека операцијата помина добро и тој се опоравува“.

„Toј ќе се врати посилен од порано, но за момент, му треба одредено време“, рече Гвардиола.

Реклама
Реклама

Facebook

Реклама
Реклама