Connect with us

Фудбал

Сензација од Англија: Клоп добива работа од соништата?

Медиумите во Англија објавија дека Ливерпул би можел да остане без Јирген Клоп.

Благодарение на неговите одлични резултати во последните години, Клоп се претвори во еден од најдобрите тренери на денешницата, и иако има важечки договор со Ливерпул, гласините за заминување од „Енфилд“ се појавија како грмотевици.

Англичаните тврдат дека во Ливерпул се во страв да не го загубат Клоп, особено затоа што германскиот стратег одбива да ја продолжи соработката засега заради неговата наводна желба за нов предизвик.

Германската фудбалска федерација (ДФБ) е сериозно заинтересирана за заслугите на Клоп, кој го гледа како идеално решение откако Јоаким Лев стана бивши, а се верува дека неговата работа на клупата на „Елф“ би била и круната на неговата тренерска кариера до денес.

loading...

Клоп не би одбил ваква понуда затоа што неговиот сон е да биде селектор на својата земја.

Претходно истиот ден, Клоп посочи дека нема намера да склучува договор со Ливерпул до крајот, што значи дека целата зделка може да се заврши многу брзо и многу од тоа сигурно ќе зависи од тековната сезона. Доколку биде шампион со Ливерпул, можеше со мирна душа да се збогува и да замине на клупата на германската репрезентација.

Реклама

Facebook

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com