Connect with us

Други спортови

Шаповалов е со Ковид-19 пред АТП купот

Денис Шаповалов, кој беше избран во канадскиот тим за АТП купот на почетокот на следната година, беше позитивен на КОВИД-19 при пристигнувањето во Сиднеј. Ова го соопшти 22-годишниот тенисер, цитиран од Ројтерс.

Шаповалов минатата недела беше на показниот турнир во Абу Даби каде одигра меч за третото место против Рафаел Надал. Позитивни се и Шпанката, олимписката шампионка Белинда Бенчиќ и Тунижанката Онс Јабур.

„По моето пристигнување во Сиднеј, позитивен тест за КОВИД. Ги почитувам сите протоколи и сум во изолација. Ова го пишувам за знаење на сите со кои сум бил во близок контакт. Имам благи симптоми во моментов и ќе вратете се на судот кога тоа ќе биде безбедно“, напиша 22-годишниот Канаѓанец на Твитер.

На турнирот АТП Куп кој започнува на 1 јануари ќе настапат 16 екипи.

Реклама

Facebook

Реклама