Шок во Дортмунд: Борусија загуби, а до 89-та водеше со 2:0?!

Големо изненадување се случи во Дортмунд каде Вердер Бремен победи со 3:2 откако Борусија водеше со 2:0 до 89. минута!

Повратникот во елитното друштво беше уште подобар ривал во првото полувреме, се закануваше преку екс играчот на Борусија, Марвин Дукш, но домашните поведоа во последните моменти од првиот удар кон голот. Стрелец по прецизен удар беше Џулијан Брант, фудбалер роден во Бремен.

Во останатиот дел од натпреварот, ниту Борусија не блескаше, но постигна уште еден гол: Португалецот Гереро со прецизен удар од далечина во 77. минута ги доведе домашните во водство од 2:0. Помошник за двата гола кај жолто-црните беше капитенот Марко Ројс.

Така беше до 89. минута, а потоа Англичанецот Ли Бјукенан ефективно го постигна првиот гол, Романо Шмит го постигна вториот гол во третата минута од судиското надополнување, а шкотскиот интернационалец Оливер Бурк го постигна третиот гол во 95. минута за бунарот на Вердер. -заслужен триумф – 2:3!

Фармакаут од Леверкузен е во голема криза. Еден од тимовите кои на почетокот на сезоната се споменуваа како некој што може да му парира на Баерн, претрпе трет последователен пораз во првите три кола и се наоѓа на дното на табелата.

Сите три бода од БајАрена ги однесе Хофенхајм, а вториот гол на натпреварот го постигна Андреј Крамариќ на асистенција на турскиот дефанзивец Озан Кабак. Тоа е 89. гол во Бундеслигата за хрватскиот репрезентативец и тој е убедливо најдобриот стрелец во историјата на клубот.

Претходно Баумгартнер со атрактивна петтина го победи домашниот голман, а конечниот резултат го постави Рутер во вториот дел (на додавање на Крамариќ).

Првиот гол во дресот на Аугсбург го постигна репрезентативецот на Босна и Херцеговина, Ермедин Демировиќ, засилување од Фрајбург. Сепак, тоа не беше доволно ниту за реми против Мајнц.

Италијанецот Винченцо Грифо го постигна единствениот гол во Штутгарт за триумф на Фрајбург.

Голови немаше само во Волфсбург каде гостуваа рударите од Гелзенкирхен.

Резултати и стрелци: Борусија Дортмунд – Вердер Бремен 2:3 (Брант 45+2, Гереро 77 – Бјукенан 89, Шмит 90+3, Бурк 90+5), Баер Леверкузен – Хофенхајм 0:3 (Баумгартнер 9, Крамариќ 35 78), Волфсбург – Шалке 0:0, Аугсбург – Мајнц 1:2 (Демировиќ 35 – Онисиво 31, Ли Јае-Сунг 90+3), Штутгарт – Фрајбург 0:1 (Грифо 11).

Од 18:30 часот во Берлин играат Унион и РБ Лајпциг.