Шок во последните пет минути: Хет-трик на Тросард на „Енфилд“

Се одиграа натпреварите од 9.коло на Премиер лигата, а речиси сите натпревари понудија голем број на голови.

Само еден натпревар заврши без голови, а тоа беше дуелот помеѓу Бурнмаут и Брентфорд. Иако гостите доминираа во текот на целиот натпревар, натпреварот заврши со поделба на бодовите, а резултатот беше 0:0.

Кристал Палас на домашен терен го пречека Челзи. Домашниот тим поведе уште на почетокот на натпреварот. Се играше седмата минута кога Едуард погоди за 1:0.

Тој го нападна Челзи и успеа да постигне два гола до крајот на натпреварот. Израмнувачкиот гол го постигна Обамејанг во 38. минута од натпреварот.

Галагер донесе пресврт и победа на гостите во 90. минута од играта по одличната асистенција на Пулишиќ.

Фулам на домашен терен беше демолиран од Њукасл со 1:4. Веќе во 8. минута домашните останаа со играч помалку бидејќи Чалобах доби директен црвен картон.

Три минути подоцна Вилсон постигнува гол и ги носи гостите во водство од 0:1. Во 33. минута од натпреварот Алмирон погодува за 0:2. До крајот на полувремето Лонгстаф го постигна третиот гол за гостите.

Во вториот дел беа забележани уште два гола. Алмирон го постигна вториот гол за 0:4, а поразот на домашните беше ублажен со голот на Рид во 89. минута.

Ливерпул и Брајтон ги поделија бодовите во неверојатен натпревар, а конечниот резултат беше 3:3. До 18. минута гостите имаа водство од 0:2, Тросард двата пати ја шокираше домашната одбрана.

До крајот на првото полувреме успеа да намали Ливерпул, а стрелец беше Фирмино во 33. минута од играта.

На отворањето на вториот дел, поточно во 54. минута, Фирмино погоди за 2:2, а пресвртот на домашните им го донесе Вебстер со автогол во 63. минута.

Кога сите мислеа дека Ливерпул ќе стигне до победа по огромен пресврт, Тросард постигна хет-трик во 83. минута и му донесе бод на својата екипа.

На гости Евертон победи со 1:2 против Саутемптон. Домашните поведоа во 49. минута со голот на Арибо, а гостите направија пресврт за само две минути.

Најпрвин Коади израмни на 1:1 во 52. минута, а две минути подоцна Мекнил го сврте резултатот и му донесе победа на Евертон.