Шоу на Кристијано Роналдо. Постигна хет-трик во првото полувреме

Кристиојано Роналдо го одигра најдобриот натпревар откако пристигна во Саудиска Арабија на почетокот на јануари за повеќе од 200 милиони евра. Неговиот Ал-Наср водеше со 3:0 во првите 45 минути во 18. коло на Дамац, а сите три гола ги постигна славниот Португалец. Натпреварот заврши со тој резултат.

Роналдо го доведе својот тим во водство во 18. минута. Беше досуден пенал, а Португалецот беше прецизен за предност на Ал Наср од 1:0. Само пет минути подоцна беше 2:0 за Ал-Наср. Роналдо ја прими топката на 20-ина метри од голот, стигна до врвот на шеснаесетникот и потоа со неодбранлив удар го исфрли противничкиот голман за зголемување на водството. Минута пред да замине на одмор го постигна третиот гол.

Роналдо на тој начин стигна до својот осми гол во дресот на Ал-Наср оваа сезона.